مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

 

 

مرکز پژوهشی تحقیقات کاربردی در محاسبات نرم و سیستم های هوشمند، دانشگاه فردوسی مشهد


در قرن گذشته، محاسبات نرم و هم‌چنين سيستمهاي هوشمند نقش بسزايي در پيش‌بُرد اهداف بشر در زمينه هاي متنوعي از مهندسی، اتوماسيون صنعتي و علوم پزشکی و حتي جايگزيني نقش بشر در محيط هاي خطرناک و پيچيده مانند نيروگاه هاي هسته‌اي، زيرِ دريا، خارج از جو و انجام عمليات مخاطره‎آميز همچون عمليات نجات آتش نشاني و خنثي سازي مين‌هاي جنگي ايفا نموده است. به طور اخص، شناخت بهتر بشر از خويشتن توسط حسگرهاي توان‌مند به همراه تولد ابزارهاي نرم‌افزاري مدرن مانند ابزارهاي حاصل از ترکيب منطق فازي، شبکه‌هاي عصبي و الگوريتم‌هاي ژنتيک و هم‌چنين توسعه فناوري اطلاعات و علوم کامپيوتري نشان داده‌اند که مي‌توانند منجر به توليد محصولات جديدتر و باکيفيت بالاتر و در نتيجه ارتقاء سطح و کيفيت زندگي بشر شوند.

در قرني که پيش رو داريم نيز پيدايش تکنولوژي نانو، گسترش شبکه‌هاي کامپيوتري و گسترش مفهوم هوش مصنوعي توزيع شده و چندعاملي افق‌هاي جديدي در رابطه با تجارت الکترونيک، روبات‌هاي هم‌کار، شبکه‌هاي کامپيوتري، مهندسی‌پزشکی و ساير مسائل دنياي امروز ايجاد نموده است. در کنار نقش ارزش‌مندي که در گذشته ايفا نموده است و هم‌چنين پويايي و گستردگي علمي و تحقيقاتي آن در آينده، در کشور مانيز محاسبات نرم و سيستمهاي هوشمند از جايگاه ويژه و فراگيري در ميان استادان، محققين صنايع مختلف و همچنين دانشجويان رشته‌هاي بسياري برخوردار مي‌باشد. ولي متأسفانه با توجه به گستردگي کاربردي، محققين اين رشته علمي تا کنون به صورت نسبتاً جدا از هم و صرفاً در زمينه کاربردي خويش به اين مهم پرداخته‌اند. از اين رو تأسيس مرکز پژوهشي تحقيقات کاربردي در محاسبات نرم و سيستم‎هاي هوشمند گامي است در حهت ايجاد امکان همکاري نزديک بين محققين در رشته‌هاي مربوطه مانند مهندسي‌برق، مکانیک و کامپیوتر و هم‌چنين سایر علوم كه مي‌تواند نقش ارزنده و منحصر به فردي در ايجاد محيطي مولد جهت حل مسائل متنوع امروز و به خصوص در جهت اعتلاي علمي و ارتقاء رفاه مردم عزيز در کشور اسلامي ايران داشته باشد. بديهي است با حمايت صنايع پيشرو ايران و پشتيباني ارگان هاي مربوطه دولتي و با خواست خداوند بزرگ چنين مرکزي مي‌تواند جهت نيل به اهداف عالي و متنوعي مانند  درمان مؤثر، تقويت توليد اقتصادي، افزايش توليد کمّي، آموزش، حفظ محيط زيست، حمل و نقل، مديريت بهتر زلزله و مديريت بهتر سلامت جامعه  گام‎هاي مؤثري بردارد.

 

تماس با ما: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

 

کارگاه آموزشی 14 تیر 1391

بینش های جدید در داده کاوی نرم


بازدید ها : 13358
آخرین بروز رسانی مطلب در پنجشنبه ، 1 تیر 1391 ، 16:33